TÜMEL MİMARLIK RESTORASYON

a

İletişim

Fikirtepe Mah. Mandıra Cad. Dostlar Sok. No: 12/A

info@tumelmimarlik.com
+90 534 409 27 68

Etejer

Son dönem miraslarımızdan bir isim:

M.Yusuf AKYURT

II.Abdülhamid tarafından 1891 yılında eğitim görmesi için İstanbul Sanayi Mektebinden (Bugünkü Meslek Liselerinin ilk öncüleri) Mısır Sanayi Mektebine gönderilen M.Yusuf Akyurt, 1894 yılına kadar eğitim görmüştür. Bu süre içerisinde okul arkadaşları ve hocaları ile beraber II. Abdülhamid’e ithafen geleneksel el sanatlarımızın birçok dalını içeren ahşap ağırlıklı değerli bir eser yapıp, II.Abdülhamid’e hediye etmiştir. Eseri çok beğenen II.Abdülhamid, 1894 yılında Amerika’nın Chicago IL şehrindeki sergide, eseri sergilenmesi için Amerika’ya göndermiştir. Bu sergide eser, altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

       

 

M. Yusuf AKYURT II.Abdülhamid’e ağaç oyma sanatını öğretmiş, takdirlerini kazanmıştır. Cumhuriyet Döneminde yoğun çalışmalar sonucu Konya Mevlana Müzesi’nin restorasyonunda bilfiil çalışarak bu yapıyı kültürümüze kazandırmış ve ilk müdürlüğünü yapmıştır. Bu çalışmalarından dolayı M.Kemal Atatürk’ün övgüsüne layık olmuştur.

Çok uzun bir zaman dilimi geçmemesine rağmen geçmiş tarihimizin labirentlerinde kaybolmaya yüz tutmuş M.Yusuf AKYURT gibi üstadlarımızın eserlerinden feyz alarak, onları yad etmek ve gelecek nesillere taşımak amacıyla; 2002 yılında başlayıp 2010 yılında tamamladığımız eserimiz bizlerin özel bir statü kazanmasına vesile olup, bizleri onurlandırmıştır.

Eserimizin yapım aşamaları…